My Sleep

Hľadať

Loading

Výsledky vyhľadávania

Sladké sny a príjemný relax

Autor: soky123 publikovaný: 14.10.2010 21:48

Zdalo by sa, že funkcia spálne ako jednej z hlavných miestností bytu je jednoznačne určená - pohodlné a pokojné spanie. Pokladáme ju za priestor, v ktorom sa najmä večer ukladáme na vytúžený oddych. Súčasné poňatie interiéru však charakterizuje spálňu ako miesto prispôsobené na odpočinok tela, rovnako ako aj na relax zmyslov.pálňu situujeme v rámci dispozície bytu do tichej odpočinkovej zóny. Kým v spoločenskej zóne bytu je tendencia vzájomne prelínať jednotlivé funkčné priestory - vstupná hala, obývacia izba, jedáleň, kuchyňa, v odpočinkovej časti uprednostňujeme uzavreté separované miestnosti určené jednotlivým členom rodiny. Cieľom je vytvoriť priestorové podmienky pre čo najlepšiu kvalitu spánku a celkového odpočinku.

* Atmosféra spálne

Všeobecná predstava o vybavenosti funkčnej spálne nábytkom zahŕňa postele, skrine, nočné stolíky, prípadne toaletný stolík. A tak by sa na prvý pohľad zdalo, že nedáva príliš veľa možností fantázii. Atmosféru spálne však netvoria iba uvedené zariaďovacie predmety, i keď ich výrazové a materiálové stvárnenie, rovnako ako aj kvalita prevedenia, sú pre vnímane rozhodujúce. Ak začneme od podlahy, zistíme, že renesanciu prežívajú drevené podlahy, najmä parkety, a obľube sa tešia aj laminátové plávajúce podlahy. Tam, kde je to možné, úplne vytlačili celoplošné koberce. Ojedinelými nie sú ani keramické dlažby, doplnené podlahovým kúrením. Podlaha z kvalitných dlaždíc má prakticky neobmedzenú životnosť a veľmi ľahko sa udržiava. Pohľad na sterilne biely povrch stien pôsobí síce čisto, ale chladne a už vôbec nie inšpirujúco či povzbudivo. Dajte pre-to vyniknúť povrchovej štruktúre a farbe stien i stropov. Jemné pastelové odtiene obľúbených farieb zlepšia náladu a dokonca, podľa odborníkov, tlmia bolesť. Pozor na sýte farby, ktorých účinok na ľudský organizmus môže byť do určitej miery agresívny. Farebný nádych priestoru spálne dajú aj textilné doplnky rôznych dezénov a vzorov. Je dobré, ak miestnosť chápeme ako jeden celok a s farebnými akcentmi narábame veľmi obozretne, aby nepôsobila roztriešteným a nesúrodým dojmom. To znamená, že posteľnú bielizeň zladíme so závesmi, poťahmi, dekoračnými vankúšmi a záclonami. Osobitá atmosféra a individuálny vkus vynikne pri svetle nočných lámp.

* Kvalitný spánok

Na udržanie dobrého fyzického i duševného stavu ľudského organizmu má veľmi dôležitý význam spánok. Je veľa faktorov, ktoré rozhodujúcou mierou ovplyvňujú kvalitu a dĺžku oddychu. Jedným z nich je vhodná posteľ s dostatočne veľkou a pohodlnou lôžkovou plochou. Čoraz viac zákazníkov uprednostňuje pri kúpe samostatnú rámovú konštrukciu postele doplnenú matracom a roštom podľa vlastných kritérií výberu, vyrobených na mieru. Módnym trendom sú odľahčené typy postelí z dreva, kovu, rattanu, prípadne ich kombinácií. Ozdobným prvkom je záhlavie a čelo postele v nevšedných tvarových, materiálových a farebných vyhotoveniach. Kvalita spánku a odpočinku však najviac závisí od výberu matraca a posteľného roštu. Základnou podmienkou zdravého spánku je anatomicky správna podpora tela. To znamená, že pri ležaní je chrbtica podopieraná vo všetkých miestach tak, aby bola v prirodzenej polohe. Kvalitné matrace sú vyrobené zo vzájomnej kombinácie jednotlivých vrstiev čalúnnickych materiálov. Špičkové výrobky sa vyrábajú z prírodných materiálov a ich zloženie zohľadňuje ortopedické vlastnosti matraca - tvrdosť a elastickosť; protialergické vlastnosti - druh použitých materiálov, možnosti čistenia; estetické vlastnosti matraca - vonkajší vzhľad. Matrace sa ukladajú na drevené lamelové rošty. Niektoré sú konštrukčne navrhnuté tak, aby ich bolo možné polohovať. Komfort spania dopĺňa výber lôžkovín a posteľnej bielizne. Tradičné perie sa v súčasnosti radí medzi tzv. alergény, často spôsobujúce problémy najmä malým deťom. Nahrádzajú ho antialergické lôžkoviny vyrobené zo syntetických materiálov alebo z ovčej vlny.

* Úložné priestory

Šatňové skrine s otváracími alebo posuvnými dverami sú neodmysliteľným kusom nábytkového zariadenia spálne. Tam, kde priestor neumožňuje vybudovať šatník ako samostatnú miestnosť, je často nevyhnutné vybudovať veľké úložné priestory v miestnosti určenej na spanie. Často zaberajú celú plochu jednej alebo viacerých stien. V takomto prípade treba dať prednosť systémom vstavaných skríň s posuvnými dverami v svetlejších farebných odtieňoch, ktoré nebudú priestor opticky stiesňovať. Súčasťou vstavaných skríň sú závesné tyče, police a zásuvky, vďaka ktorým je možné prehľadne usporiadať jednotlivé druhy odevov a bielizne. Štandardným zariadením spálne sú skrine, komody, nočné a toaletné stolíky. Pri ich výrobe nachádza v poslednom čase uplatnenie najmä masívne drevo. Toaletné stolíky ako špecifický kus spálňového nábytku prežívajú opäť renesanciu a návrat medzi štandardné zariadenie spální. Súčasťou toaletného stolíka je polohovateľné zrkadlo, praktické zásuvky na kozmetiku a iné drobnosti a osvetlenie. Obľúbenými doplnkami na odkladanie odevov v spálni sú stojanové vešiaky jedinečných tvarov a línií, ktoré bývajú často dielom špičkových dizajnérov.

* Čerstvý vzduch

Veľký význam pre zdravý a dobrý spánok má vetranie, teplota a vlhkosť vzduchu v miestnosti. Dostatočný prívod čerstvého vzduchu sa zabezpečí vetraním alebo klimatizáciou. Najúčinnejšie je priame vetranie dokorán otvoreným oknom. Odporúča sa asi 20-minútové ranné a večerné intenzívne vetranie. Ideálna teplota na spanie je 18 - 20 st. C. Nie je zdravé spanie v príliš prekúrenej miestnosti a rovnako ani prinízka teplota organizmu nepros-pieva. Optimálna vlhkosť vzduchu v spálni je približne 50 %. Vo vykurovacom období sa znižuje na 10 - 20 %, a preto je vhodné použitie zvlhčovača vzduchu, ktorý odparovaním vody zabezpečí požadovanú vlhkosť vzduchu v miestnosti. V poslednom období sa stáva aktuálnym problémom čistota vzduchu nielen v spálni, ale v celom byte. Zvyšujúci sa počet alergických a dýchacích ochorení, spôsobených prachom a roztočmi, je možné eliminovať použitím práčky vzduchu. Umiestnenie rastlín v spálni sa veľmi neodporúča. Ak nimi predsa len chceme miestnosť vyzdobiť, treba k ich výberu pristupovať veľ-mi opatrne. V noci odoberajú z miestnosti kyslík, potrebný v prvom rade pre spiacich. Nie sú vhodné ani pre alergikov, pretože hlina v kvetináčoch je zdrojom baktérií a vírusov.

Nakoniec nesmieme zabudnúť na dekoratívne predmety a doplnky, ktoré výrazne doplnia celkový charakter interiéru. Citlivý a vkusný výber nemôže pokaziť vzhľad miestnosti, naopak vyvolá príjemný pocit a spomienky. Ozdobou steny môžu byť grafiky, olejomaľby, ale i rodinné portréty alebo fotografie z dovolenky. A práve tie robia zo spálne chránené intímne miesto pre kvalitný odpočinok a krásne snívanie.



Čítajte viac: http://dennik.sme.sk/c/167288/sladke-sny-a-prijemny-relax.html#ixzz12MgfrCzU

Pošlite svoj komentár

Meno
E-mail
Www

text komentára

Odoslať

www.artfocus.cz
copyright © 2010 ArtFocus